Projektowanie wentylacji

Projektowanie wentylacji - niezbędny etap w budownictwie albo rekonstrukcji różnego typu budowli. Wentylacja zabezpiecza zmianę brudnego powietrza na czyste. To jest proces, zapożyczony z przyrody. Bez świeżego powietrza człowiek nie będzie czuć się komfortowo. Dlatego wentylacja jest niezbędnym procesem.

Wszystkie zasady i reguły są zamieszczone w Przepisach ochrony pracy. Normy higieniczno-sanitarne i Narodowe standardy Ukrainy, na podstawie których realizuje się obrachunek żądanej wymiany powietrza, z utrzymaniem odpowiedniej temperatury, czystości powietrza i zawieraniem dwutlenku węgla oraz ciśnienie wewnętrzne. Biorąc to pod uwagę, dobiera się parametry części systemu (średnica kanałów wentylacyjnych i ich ilość, moc wentylatorów).

Jesteście teraz przekonani, że wentylacja jest ważną częścią projektu. Teraz zwrócimy uwagę na techniczne momenty projektowania.

Etapy projektowania systemów wentylacyjnych

Żeby był słuszny obrachunek, projektowanie, wybór sprzętu z setki propozycji według niezbędnych parametrów i montaż, trzeba, żeby nad tym pracowali wykwalifikowani specjaliści w tej dziedzinie.

Etapy projektowania systemów wentylacyjnych

Zwrócimy uwagę na ogólne pozycje projektowania:

 • określenie objętości pomieszczenia;
 • określenie żądanej ilości powietrza na 1 człowieka (człowiek robi 1000 wdechów na godzinę o objętości 54 metry sześcienne);
 • obrachunek krotności wymiany powietrza (współzależność między objętością powietrza wentylowanego a kubaturą pomieszczenia);
 • obrachunek aerodynamiczny powietrza przechodzącego po kanałach powietrza (określenie przekroju);
 • akustyczny obrachunek hałasu, wytwarzanego przez przepływ powietrza w kanałach wentylacyjnych;
 • przygotowanie rysunków i uzgodnienie ze zleceniodawcą albo jego designerem, wprowadzenie zmian;
 • przygotowanie dokumentacji z opcji zasilania i prac montażowych;
 • dobór sprzętu i szczegóły;
 • montaż i prace rozruchowe.

W końcu dostajemy gotowy projekt: schematy, plany, przekroje, specyfikację, uzasadnienie techniczno-ekonomiczne (cena/jakość). Również nasza firma «ConceptClimat» daje gwarancję 10 lat.

Projektowanie wentylacji, jak i inny projekt, trzeba robić od początku prac. Aktualność pozwoli Wam więcej zaoszczędzić, wcześniej zobaczyć wartość, uzgodnić wszystkie prace ze zbieżnymi organizacjami (budowniczy, designerzy itp.), co pozwoli wtrącić system wentylacji do designu i realizować indywidualne rozwiązanie inżynierskie biorąc pod uwagę wszystkie Wasze wymagania.

Każdy typ budynku ma swoje niuanse w projektowaniu.

Zadania techniczne przy projektowaniu systemu wentylacyjnego

Zadanie techniczne to dokument, który zawiera wymagania zleceniodawcy, dotyczące wykonywania projektu, jego terminy i kolejność wykonywania.

Zadanie techniczne wykonuje się przez technologów, zadanie których polega na dokładnym opracowaniu projektu i spełnieniu wszystkich wymagań o minimalnych eksploatacyjnych i projektowych wydatkach. Główną cechą przy projektowaniu systemów wentylacyjnych różnego przeznaczenia jest to, że maksymalna wydajność jest przy przepływie powietrza, który jest większy albo taki sam, jak wychodzący.

Technologom trzeba dać poprawną ocenę budynku, biorąc pod uwagę niuanse w każdym typie. Dla domów jednorodzinnych i mieszkań - ocena pomieszczenia. Dla budynków przemysłowych i laboratoriów - typ produkcji. W «czystych pomieszczeniach» działów i laboratoriów tworzy się podniesione ciśnienie za pomocą wtłaczania powietrza.

Projektowanie wentylacji w mieszkaniach, domach

Wcześniej wentylacja realizowała się w zwykły sposób przez nieszczelności i szczeliny w oknach i drzwiach. Teraz przy obecności hermetycznych ram z metaloplastiku i nowych wymagań do energooszczędności takie nie jest możliwe. Trzeba zawsze wietrzyć pomieszczenie za pomocą otwarcia okien, co nie jest wygodne. Na przykład, dom znajduje się w hałaśliwym i brudnym miejscu albo źle warunki pogodowe.

Najlepiej do projektowania systemów wentylacyjnych o równomiernej wymianie pasują:

 • klimatyzacje;
 • dmuchawy elektromechaniczne;
 • odpowietrzniki z podgrzewaniem i sterowaniem elektronicznym;
 • wentyle okienne i świecące.

Takie systemy będą pasowały dla ludzi, dbających o swoje zdrowie i komfortowy pobyt.

Projektowanie wentylacji w mieszkaniach, domach
Projektowanie systemu wentylacyjnego budynków przemysłowych i społecznych

Projektowanie systemu wentylacyjnego budynków przemysłowych i społecznych

Cechą systemów na obiektach przemysłowych są kompleksy wentylacyjne o organizowanej lokalnej wentylacji wywiewnej, stosowanie specjalnego sprzętu; transport pneumatyczny i aspiracja.

Wentylacja lokalna jest przeznaczona do zatrzymywania szkodliwych substancji w miejscach ich utworzenia albo do podania powietrza do pewnego miejsca w pomieszczeniu (zapachy, pary substancji chemicznych itd.). Wywiewna służy do usunięcia brudu z drobnych cząstek w miejscach ich tworzenia.

Projektowanie wentylacji realizuje się w zależności od stopnia intensywności pracy, procesu produkowania. Na przykład, pracownik biurowy o niskiej intensywności pracy na słonecznej stronie, albo stolarz w dziale o wysokiej intensywności pracy.

Transport pneumatyczny i aspiracja służą do przemieszczania różnego rodzaju materiałów i odpadów produkcyjnych (drzazgi, strużyny, kurz, cząstki farby itp.), dokonywanych przez przepływ powietrza. Przed trafieniem do atmosfery powietrze się oczyszcza, więc to nie szkodzi środowisku.

Tutaj warto brać pod uwagę objętość, ilość, typ i charakter zabrudzeń, żeby dopasowywać sprzęt.

Wartość projektowania systemów wentylacyjnych od «ConceptClimat»

«ConceptClimat» realizuje pełne projektowanie i instalację systemów wentylacyjnych dla różnych typów budynków: mieszkanie, domy jednorodzinne, budynki prywatne, budowle przemysłowe, kompleksy handlowo-rozrywkowe, baseny i przedsiębiorstwa z wymaganiem stworzenia «czystych pomieszczeń».

Wartość naszych prac zależy od typu budowli i jego przeznaczenia, wymagań do wentylacji, preferencji zleceniodawcy. Obliczymy i zrealizujemy projekt pod klucz, biorąc pod uwagę Wasze możliwości finansowe. W każdym razie system wentylacji będzie działał prawidłowo.

Jak zamówić usługę projektowania systemu wentylacyjnego?

Proszę nacisnąć przycisk niżej, uzupełnić formę, i my szybko oddzwonimy! Już na konsultacji się przekonacie o kompetencjach i profesjonalizmie naszych specjalistów - odpowiedziemy na wszystkie Wasze pytania i zaproponujemy rozwiązanie.

 • Realizujemy bezpłatny wyjazd w każdym wygodnym dla Was czasie - szczegółowo badamy obiekt, konsultujemy na miejscu i mówimy o niuansach.
 • Poradzimy sobie z jakimkolwiek zadaniem, nawet z unikalną sytuacją, ponieważ mamy wieloletnie doświadczenie i specjalistów.
 • Realizujemy projekt indywidualnie - biorąc pod uwagę Wasze wymagania i cechy budowli.
 • Pracujemy bezzwłocznie - to pozwala zaoszczędzić Wasz czas i pieniądze oraz dostać rezultat o dobrej jakości dzięki zespołowi fachowców.

Przekonajcie się sami!

Zamówcie kosztorys i szkic Waszego systemu gratis